| Product Name | Super Marine Cell Rubber Fender With Accessories Dock Safety For Boat Berthing |
|---|---|
| Material | Excellent Natural Rubber |
| Model Number | DF-C1150H |
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Any Color |
| Product Name | Marine Vessel Yokohama Rubber Fender ISO 17357 Boat Ship Protection |
|---|---|
| Material | NR, SR, NBR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Application | Used For Ship And Dock |
| Color | Black |
| Product Name | Marine Vessel Ship Yokohama Pneumatic Natural Rubber Fender With Tires And Chains Protect Dock Ship |
|---|---|
| Diameter | 500mm - 4,500mm |
| Length | 1,000mm - 12,000mm |
| Material | High Quality NR |
| Initial Pressure | 50kPa, 80kPa |
| Features | Arch Rubber Fender |
|---|---|
| Part | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Grade A Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | Industrial Grade Cell Rubber Fender Marine Fenders Mooring Fenders |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Model Number | DF-C1000H |
| Height | 500-3000mm |
| Type | Fixed Cell Type |
| Product Name | Elastic Floating Foam Fender Eva Material Foam Filled Fender For Ship Boat Yacht |
|---|---|
| Material | Closed-Cell Foam, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Color | Clourful |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |
| Elasticity | Good |
|---|---|
| Sample | As Requested |
| Category | Roller Rubber Fender |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Capacity | 10T-40T |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Material | NR |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Service Life | 10~15 Years |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Color | Black Or Customized |
| Temperature | -40℃~300℃ |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Processing Service | Moulding, Cutting |