| Features | High E/R.H Value |
|---|---|
| Material | Natural Rubber, SS400 |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Product Name | 1800H Cone Fenders PIANC Standard Black Color Rubber Dock Bumpers Marine |
| Color | Black |
| Product Name | ISO17357 Dock Rubber Fender Yokohama Floating Fender CTN Type |
|---|---|
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Part | Chain Tyre Net |
| Initial Pressure | 50KPa Or 80KPa |
| Product Name | Natural Rubber Cell Rubber Fender Black Color OEM Service Anti Aging Protection |
|---|---|
| Material | High Density NR/NBR |
| Model Number | DF-C1700H |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Elongation | ≥300% |
| Product Name | PIANC2002 Cell Rubber Fender 1250H NR Dock Economical High Energy Absorption |
|---|---|
| Material | Super Quality Natural Rubber |
| Model Number | DF-C1250H |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | 2.0*3.5M Pneumatic Fender ISO17357 Standard Mooring Floating Fenders |
|---|---|
| Standard | PIANC, ISO17357-1:2014 |
| Heat Conductivity | =<0.034 |
| Hardness | 50±10 Shore A |
| Elongation | ≥400 |
| Product Name | ISO 17357 Fender Yokohama Rubber Fender Air Quality Standards Dock Port STS |
|---|---|
| Standard | PIANC2002, ISO17357-1:2014 |
| Material | Natural Rubber |
| Certification | ABS, CCS, BV, LR, DNV |
| Diameter | 500mm-4500mm(Other Specification Can Be Customized) |
| Product Name | SGS Approved Dock Yokohama Pneumatic Rubber Fender For Ship To Ship |
|---|---|
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Part | Chain Tyre Net |
| Initial Pressure | 50KPa Or 80KPa |
| Product Name | Polyurethane Foam Boat Dock Fender Cylindrical Dia 1200mm*2000mm For Dock Protection |
|---|---|
| Material | High Density EVA |
| Model Number | DF-1200mm*2000mm |
| Processing Service | Moulding |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Product Name | Efficient Protection Cylindrical Marine Fenders Ensure Reliable Coastline Defense |
|---|---|
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Color | Black, Grey, White, Or Customers' Requirments |
| Inner Diameter | 75mm - 1000mm |
| Length | Customers' Requirments |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Color | Black Or Customized |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Feature | Environmentally Friendly Materials |