| Features | Compact Design |
|---|---|
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Elongation | ≥300% |
| Product Name | Cell Rubber Fender |
|---|---|
| Size | Customized |
| Feature | High Performance Strong |
| Certificates | ISO, BV, ABS, DNV, LR, SGS, CCS, RMRS |
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Product Name | Marine Ship Dock Rubber Fender Cell Fenders CL800H For Dock And Jetty |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Height | 400 To 3000 Mm |
| Certification | PIANC, DNV, ABS, BV, LR |
| Accessories | Front Panel, Face Pad, Chain, Etc |
| Model Number | DF-1500H |
|---|---|
| Product Name | Marine Safety Dock Cone Rubber Fender Hyper Omega Fenders PIANC2002 Standard |
| Feature | High E/R.H Value, Waterproof |
| Size | Customized Accepted |
| Logo | Customized Logo Availabled |
| Features | Easy To Handle |
|---|---|
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Elongation | ≥300% |
| Product Name | Ship Wharf Yokohama Pneumatic Air Block Fender 3.3Mx6.5M Marine Berthing |
|---|---|
| Material | High Density NR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Product Name | 2500x5000mm Submarine Fenders Vertical Inflatable Boat Fenders |
|---|---|
| Material | Top-Level Natural Rubber |
| Standard | ISO17357, ISO9001 |
| Dimensions | 4.5*12.0M |
| Initial Pressure | 50kPa |
| Features | Easy To Handle |
|---|---|
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Elongation | ≥300% |
| Corrosion | Low |
|---|---|
| Shape | Cylinder |
| Performance | Stable |
| Pressure | High |
| Impact | High |
| Material | Rubber |
|---|---|
| Color | Black |
| Weight | Light |
| Pressure | 50kPa, 80kPa |
| Tensile | High |