| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Material | NR |
| Feature | High Quality Materials |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Material | NR |
| Color | Black Or Customized |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Service Life | 10~15 Years |
| Material | NR |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Size | Customized |
| Color | Black Or Customized |
| Material | NBR |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Size | Customized |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Usage | Collision Avoidance |
| Layers | 5~10 Layers |
| Color | Red, Black, Yellow |
| Feature | Easy To Install And Handle Lightweight |
| Product Name | Customized Cone Rubber Fenders NR Materials Safety Moulding 600H Anti Collision |
|---|---|
| Material | High Performance NR |
| Shape | Cone Type |
| Height | 500H-2000H |
| Temperature | -40°C-120°C |
| Product Name | Cell Rubber Fender Heavy Duty Long Lifespan Dock Marine Bumper Fixed Fenders |
|---|---|
| Material | Super Quality NR/NBR |
| Tensile Strength | ≥16 MPA |
| Elongation | ≥300% |
| Certificate | ABS, CCS, BV, LR, DNV |