| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Applications | Port Terminal |
| Size | Customized |
| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Applications | Port Terminal |
| Size | Customized |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1: 2014, PIANC2002 |
| Size | Customized |
| Usage | Protect Boat |
| Feature | Flexible Operation |
| Product Name | Pneumatic Fender |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Product Name | NBR 800 Cone Rubber Fenders Black Color Marine Safety Dock Fender Wear Resistant |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Model Number | DF-CRF800H |
| Processing Service | Moulding |
| Design | Customs Drawing |
| Product Name | H1000 Cone Rubber Fenders Natural Rubber Wear Resistant Boat Berthing Bumper |
|---|---|
| Material | High Quality NR |
| Shape | Cone Type |
| Certification | PIANC2002, ISO9001, ABS, BV |
| Color | Customer's Request |
| Product Name | Heavy Duty Floating Foam Fender 700x1500 PIACN Standard 100% Environmental |
|---|---|
| Material | High Density PU Foam, Polyurethane Skin |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Elongation | ≥350% |
| Certification | ISO, SGS, ABS, BV, DNV, CCS, LR, RS Etc |
| Product Name | Yokohama Pneumatic Dock Rubber Fender |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Diameter | 500mm-4500mm(Other Specification Can Be Customized) |
| Length | 1000mm-12000mm(Other Specification Can Be Customized) |
| Working Pressure | 50Kpa Or 80Kpa |
| Product Name | Floating Foam Fender Lightweight Foam Cushion Fender Inflatable Foam Dock Guard |
|---|---|
| Material | Closed-Cell Foam, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Color | Clourful |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders Ship Barge Fenders Systems Marine Docking Fenders |
|---|---|
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Color | Black, Grey, White, Or Customers' Requirments |
| Inner Diameter | 75mm - 1000mm |
| Length | Customers' Requirments |