| Product Name | Efficiently Protect Your Tugboat With DockFender Tug Boat Fenders And Bumpers |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Color | Black, Grey...etc |
| Hardness | 65 +/- 5 Shore A |
| Density | 2.3 ~3.9 G/cm3 |
| Tensile Strength | ≥16 MPA |
|---|---|
| Accessories | Nut, Bolt, Washer, Etc |
| Part | Dock Bumper |
| Energy Absorption | 5.1KN-M To 64KN-M |
| Oem | Welcomed |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Size | Customized |
| Color | Black Or Customized |
| Material | NBR |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Size | Customized |
| Product Name | Black Color Marine Foam Fender Ocean Guard Buoy Floating Dock Safety Boat Ships |
|---|---|
| Model Number | DF-1500mm*3000mm |
| Material | EVA Closed Cell Foam, Polyurethane |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |
| Product Name | Flexible Installation PIANC Standard W Type Fender Tug Boat Fenders With Guide Rods |
|---|---|
| Material | Natural Rubber, NBR, Silicone, EPDM, FKM, SBR |
| Model Number | DF-W450 |
| Type | W Type |
| Design | Customs Drawing |
| Product Name | China Cylindrical Fenders Tugboat Tire Fenders Tugboat Bumpers |
|---|---|
| Model Number | DF-D600 |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Type | Cylindrical |
| Logo | Customized Logo Accept |
|---|---|
| Durability | Highly Durable |
| Surface | Smooth Or Pattern |
| Oem | Welcomed |
| Production Method | Vulcanized |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Size | Customized |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Size | Customized |