| Product Name | Cylindrical Marine Marine Dock Fenders Vessel Protection Fenders |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Model Number | DF-C300 |
| Inner Diameter | 75-1000mm |
| Outside Diameter | 150-2000mm |
| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Advantage | Customized, Original Factory |
| Warranty | 36 Months |
| Application | Dock |
| Diameter | 0.5 ~ 4.5m |
| Product Name | Ship Protective Boat Foam Boat Fenders Marine Dock Fenders For Dock Port Wharf |
|---|---|
| Model Number | DF-700*1500mm |
| Material | EVA, Polyurethane |
| Usage | Ship Docking Anti Collision |
| Packing | Nude Packing/As Requirement |
| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Advantage | Customized, Original Factory |
| Material | Top Level Natural Rubber |
| Warranty | 36 Months |
| Application | Submarine Dock |
| Hardness | ≤82 Shore A |
|---|---|
| Color | Black |
| Flexibility | Great |
| Packing | Pallet Or Customized |
| Feature | High E/R.H Value, Wear-resisting |
| Product Name | Pneumatic Fenders ISO17357-1:2014 Standard CTN Boat Dock Floating Type |
|---|---|
| Diameter | 500-4500 Mm |
| Length | 1000-12000 Mm |
| Energy Absorption | 6-6473 KJ |
| Reaction Force | 64-7984 KN |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Part | Hinge |
| Material | NBR |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Type | Cylindrical |