| Material | Natural Rubber |
|---|---|
| Width | Customized |
| Product Name | V Type Fender |
| Color | Black/Grey/White/As Required |
| Thickness | As Required |
| Product Name | High Strength Cylindrical Marine Fenders For Efficient Docking Operations |
|---|---|
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Color | Black, Grey, White, Or Customers' Requirments |
| Inner Diameter | 75mm - 1000mm |
| Length | Customers' Requirments |
| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Advantage | Customized, Original Factory |
| Warranty | 36 Months |
| Application | Submarine Dock Fender |
| Diameter | 0.5 ~ 4.5m |
| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Applications | Port Terminal |
| Size | Customized |
| Product Name | Polyurethane Cover Floating Foam Fender 2.0*3.5M Marine Safety For Dock Port |
|---|---|
| Model Number | DF-FF2.0*3.5M |
| Material | Closed Cell Foam + Polyurethane |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |
| Product Name | Marine Dock Floating Foam Fender 2.5*5.5M Industrial Energy Absorbing Black Color |
|---|---|
| Material | PU Foam, Inner Pipe, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Model Number | DF-2.5*5.5M |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Hardness | 75-95 Shore A |
| Product Name | Polyurethane Foam Boat Dock Fender Cylindrical Dia 1200mm*2000mm For Dock Protection |
|---|---|
| Material | High Density EVA |
| Model Number | DF-1200mm*2000mm |
| Processing Service | Moulding |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Product Name | Bestselling Tug Boat Fenders Contour Boat Fenders Tug Boat Bumpers |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Color | Black, Grey...etc |
| Hardness | 65 +/- 5 Shore A |
| Density | 2.3 ~3.9 G/cm3 |
| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Material | Top Level Natural Rubber |
| Warranty | 36 Months |
| Diameter | 0.5 ~ 4.5m |
| Application | Dock |
| Product Name | Yokohama Fenders ISO17357-1:2014 Technology CTN Submarine Floating Type |
|---|---|
| Material | High Level NR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| MOQ | 1 Piece |
| Certificate | CCS,BV,LR,RINA,KR,NK,GL,ABS,DNV,RS |