| Logo | Custom Logo Accepted |
|---|---|
| Approved | SGS, ABS, ISO9001 |
| Hardness Range | 20°-90°shore A |
| Standard | PIANC2002, ABS, SGS, ISO9001 |
| Feature | Waterpoof/ Ultraviolet-proof/ Anti Aging |
| Usage | Protecting Submarines |
|---|---|
| Diameter | 2500mm |
| Heat Conductivity | =<0.034 |
| Reinforcement | Nylon Fabric Cord |
| Maintenance | Low |
| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Type | Roller Fenders |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Applications | Port Terminal |
| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Material | Top Level Natural Rubber |
| Warranty | 36 Months |
| Diameter | 0.5 ~ 4.5m |
| Application | Submarine Dock Fender |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Size | Customized |
| Application | Marine |
|---|---|
| Surface | Smooth |
| Shape | V Shape |
| Size | Customized |
| Thickness | As Required |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Burst Pressure | 75-105 Bar |
|---|---|
| Inner Diameter | 2.5mm-25mm |
| Surface Treatment | SR, Smooth |
| Working Temperature | -40℃-80℃ |
| Working Pressure | 15-21 Bar |
| Product Name | 2500x5000mm Submarine Fenders Vertical Inflatable Boat Fenders |
|---|---|
| Material | Top-Level Natural Rubber |
| Standard | ISO17357, ISO9001 |
| Dimensions | 4.5*12.0M |
| Initial Pressure | 50kPa |
| Product Name | Low Price High Quality Floating Foam Fender Polyurethane Cover ISO Standard |
|---|---|
| Inner | EVA Closed Cell Foam |
| Reinforcement | Nylon Cord Fabric |
| Cover | Polyurethane, PU |
| Diameter | 300mm-4500mm |