| Product Name | 2.5*4.0M Floating Foam Fender Closed Cell Foam Eco Friendly Safety Elasticity |
|---|---|
| Model Number | DF-2.5*4.0M |
| Reaction Force | 54kN To 7353kN |
| Energy Absorption | 3.8KN-M To 7720KN-M |
| OEM | Supported |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Effective Length | 1~6.5m |
| Layers | 5~10 Layers |
| Material | EVA And Polyurethane |
| Color | Red, Black, Yellow |
| Product Name | High Energy Absorption Of Yokohama Pneumatic Fenders For Ship-to-Ship Transfers Offshore Drilling |
|---|---|
| Material | Wear Resistant NR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Tolerance | ±2% |
| Grade | High Quality |
| Product Name | 2000x3500 Floating Foam Fender Closed Cell Foam Polyurethane Cover Colorful |
|---|---|
| Material | PU Foam, Inner Pipe, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Model Number | DF-2000x3500 |
| Processing Service | Moulding |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Product Name | 3.3m*6.5m Marine Floating Foam Filled Fenders ISO9001 Standard HDG Flange |
|---|---|
| Model Number | DF-3.3m*6.5m |
| Type | Floating Fender |
| Reaction Force | 54kN To 7353kN |
| Energy Absorption | 3.8KN-M To 7720KN-M |
| Specification | Dia 0.5m-4.5m, L 0.7m-9m/Customized |
|---|---|
| Diameter | 2500mm |
| Reinforcement | Nylon Fabric Cord |
| Hardness | 50±10 Shore A Or Customer's Request |
| Heat Conductivity | =<0.034 |
| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Advantage | Customized, Original Factory |
| Warranty | 36 Months |
| Length | 1 ~ 12m |
| Application | Submarine Dock Fender |
| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Applications | Port Terminal |
| Size | Customized |
| Model Number | DF-MB100 |
|---|---|
| Product Name | Dock Pier Quay Tee Head Marine Mooring Bollard Cast Iron QT450 Bollards |
| Capacity | 10-300 Tons |
| Type | Tee Head |
| Standard | PIANC, ISO13797:2020 |
| Package | Pallet, Reel |
|---|---|
| Outer Diameter | 3.0mm-30mm |
| Standard | DIN, ASTM, JIS, GB, Etc. |
| Payment Term | T/T, L/C, PayPal |
| Working Pressure | 15-21 Bar |