| Features | Durable And Sturdy |
|---|---|
| Product Name | D Type Fenders |
| Service | OEM Or ODM |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Density | 1.35~2.0 G/cm3 |
| Product Name | Custom Made Marine Floating Dock Fenders EVA Polyurea Foam Fender Boat Ship |
|---|---|
| Brand | DockFender |
| Material | High Density Foam/Polyurea Coating |
| Specification | 0.5m-4.5m Dia, 0.7m-9m L Or Customized |
| Certificate | CCS/BV/LR/ISO17357/DNV/SGS |
| Pressure | High |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Temperature | High |
| Color | Various |
| Abrasion | Low |
| Product Name | PIANC2002 Specifications Roller Fenders D1980 Colorful Customized For Boat Dock Buffer |
|---|---|
| Material | High Density NR/NBR/SBR |
| Type | Fixed Wheel Fender |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Logo | Customized Logo Accept |
| Features | Durable And Sturdy |
|---|---|
| Product Name | D Type Fenders |
| Colour | Black And Customized |
| Service | OEM Or ODM |
| Density | 1.35~2.0 G/cm3 |
| Product Name | Yokohama Fenders ISO17357-1:2014 Guide 3.3*6.5M CTN Type Air Block 50kPa |
|---|---|
| Diameter | 500-4500 Mm |
| Length | 1000-12000 Mm |
| Energy Absorption | 6-6473 KJ |
| Reaction Force | 64-7984 KN |
| Product Name | Dock Sea Guard Floating Foam Fender Colorful PU EVA Marine Floating 1500*3000mm |
|---|---|
| Inner | EVA Closed Foam |
| Reinforcement | Nylon Cord Fabric |
| Cover | Polyurethane, PU |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Product Name | 3.3 X 6.5m Submarine Fenders Factory Pneumatic Natural Rubber Semi |
|---|---|
| Material | Top-Level Natural Rubber |
| Standard | ISO17357, ISO9001 |
| Dimensions | 4.5*12.0M |
| Initial Pressure | 50kPa |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Effective Length | 1~6.5m |
| Layers | 5~10 Layers |
| Material | EVA And Polyurethane |
| Color | Red, Black, Yellow |
| Product Name | PIANC2002 Certified Cylindrical Marine Fenders Heavy Duty Rubber D800 Berthing |
|---|---|
| Material | NR, NBR, FKM, SIL/VMQ, EPDM, HNBR, CR, FVMQ |
| Inner Diameter | 75-1000mm |
| Outside Diameter | 150-2000mm |
| Hardness Range | 20°-90°shore A |