| Shape | Cylinder |
|---|---|
| Impact | High |
| Material | Rubber |
| Size | Various |
| Pressure | High |
| Product Name | ISO17357-1:2014 Standard Yokohama Fenders 80kPa STS Operations 3.3*6.5M |
|---|---|
| Material | High Level Natural Rubber |
| Standard | PIANC, ISO17357 |
| Color | Black |
| Certificate | CCS/ BV/ SGS/ABS |
| Product Name | Efficient Protection Cylindrical Marine Fenders Ensure Reliable Coastline Defense |
|---|---|
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Color | Black, Grey, White, Or Customers' Requirments |
| Inner Diameter | 75mm - 1000mm |
| Length | Customers' Requirments |
| Product Name | Navy Grey Yokohama Bumpers Fender Parts Hot Dip Galvanized Flange |
|---|---|
| Material | High Quality NR, SR, NBR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Tensile Strength | ≥18 |
| Initial Pressure | 80KPa |
| Product Name | Yokohama Floating Fenders ISO17357 Qualified 50kPa 3.3*6.5M Tear Resistance |
|---|---|
| Standard | PIANC, ISO17357-1:2014 |
| Heat Conductivity | =<0.034 |
| Hardness | 60±10 Shore A Or Customer's Request |
| Elongation | ≥400 |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders PIANC2002 Standard Economical High Energy Absorption |
|---|---|
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Hardness | 20-90 Shore-A Or IRHD |
| Samples | Freely Provided |
| Feature | Waterpoof/Ultraviolet-proof/Anti Aging |
| Pressure | High |
|---|---|
| Shape | Cylinder |
| Material | Rubber |
| Corrosion | Low |
| Durability | Long |
| Product Name | Durable Usage Eva Closed Cell Foam Filled Fender Floating Foam Fender |
|---|---|
| Material | EVA Foam, Polyurethane, Nylon Cords |
| Model Number | DF-2.0*3.5M |
| Technology | Mould And Extrusion |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Thickness | As Required |
|---|---|
| Shape | V Shape |
| Width | Customized |
| Material | Natural Rubber |
| MOQ | 1 |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Effective Length | 1~6.5m |
| Layers | 5~10 Layers |
| Material | EVA And Polyurethane |
| Color | Red, Black, Yellow |