| Product Name | V Type Fender |
|---|---|
| Material | High Quality NR |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Color | Black Or Customized |
| Application | Boat Ship Dock Jetty Wharf Port |
| Product Name | US Navy ISO17357-1:2014 Submarine Fenders 50kPa D4.5M For Dock Bumper Berthing |
|---|---|
| Material | Top-Level NR |
| Standard | PIANC2002, ISO17357-1:2014 |
| MOQ | 1 Piece |
| Certificate | ISO9001-2008 BV CCS ABS |
| Product Name | ISO17357-1:2014 Standard Yokohama Pneumatic Fender 3.3*6.5m 50kPa For Dock |
|---|---|
| Diameter | 300-4500 Mm |
| Length | 1000-12000 Mm |
| Energy Absorption | 6-6473 KJ |
| Reaction Force | 64-7984 KN |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Size | Customized |
| Product Name | V Type Fender |
|---|---|
| Material | High Quality NR |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Color | Black Or Customized |
| Application | Boat Ship Dock Jetty Wharf Port |
| Product Name | PIANC Standard W Type Fender Tug Boat Fenders Dock Berthing Boat Marine Wear Resistant |
|---|---|
| Material | Natural Rubber, NBR, Silicone, EPDM, FKM, SBR |
| Model Number | DF-W450 |
| Type | W Type |
| Design | Customs Drawing |
| Product Name | Customized W Type Tug Boat Fenders W Fender Bow And Stern Protection Natural Rubber |
|---|---|
| Material | Rubber, NR, NBR, SBR |
| Type | Tug Boat W Fender |
| Height | 200mm-450mm |
| Length | 2000mm |
| Product Name | D2550 Roller Fenders Customized Natural Rubber Wear Resistant PIANC2002 Marine Corners |
|---|---|
| Material | Anti Aging Natural Rubber |
| Model Number | DF-D2550 |
| Type | Roller Type |
| Install | Corners And Lock Entrances |
| Product Name | Hydropneumatic Submarine Fenders ISO17357 & PIANC2002 Berth Dock 50kPa Floating |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, CB/T 3948-2001 |
| Techonlogy | Explosion Proof, Overall Winding, Anti-Aging |
| Hardness | 50±10 Shore A |
| Elongation | ≥400 |
| Durability | High |
|---|---|
| Pressure Resistance | High |
| Chemical Resistance | High |
| UV Resistance | High |
| Product Name | Floating Foam Fender |