| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Advantage | Customized, Original Factory |
| Warranty | 36 Months |
| Length | 1 ~ 12m |
| Application | Dock |
| Features | High E/R.H Value |
|---|---|
| Material | Natural Rubber, SS400 |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Product Name | 1800H Cone Fenders PIANC Standard Black Color Rubber Dock Bumpers Marine |
| Color | Black |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders Black Color Rubber Bumper Boat Dock Ship Custom Size |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Color | Black Or Customized |
| Logo | Customized |
| Quality | Superior |
| Product Name | Fixed Type Fender Roller Fenders D1750 M36 Anchor Black Rubber For Dock Boat Protection |
|---|---|
| Material | Anti Aging NR |
| Model Number | DF-D1750 |
| Type | Roller Fenders |
| OEM | Welcomed |
| Product Name | PIANC&ISO Roller Fenders Cushion Rollers NR/NBR Tear Resistance Dock Marine Bumper |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Standard | PIANC2002, HGT 2866-2016 |
| Certificate | ABS, CCS, BV, LR, DNV |
| Warranty | 36 Months |
| Product Name | Polyurethane Closed Cell Foam Floating Foam Fenders 2500mm*4000mm For Dock Ship |
|---|---|
| Material | High Quality EVA Foam, Polyurethane |
| Type | Floating Foam Fender |
| Color | Customer's Request |
| Part | Port Fender |
| Product Name | Marine/Ship/Boat/Berthing/Dock Fenders Foam-Filled Fenders For Vessel Protection |
|---|---|
| Brand | DockFender |
| Material | Polyurethane, EVA, Etc |
| Color | Black, Orange Or As Customer's Requirements |
| Diameter | 700mm-3300mm Or Customized Size |
| Color | Black/Grey/White/As Required |
|---|---|
| Brand | OEM |
| MOQ | 1 |
| Product Name | V Type Fender |
| Certificate | BV, DNV, SGS, LR, CCS |
| Material | Smooth NR |
|---|---|
| Product Name | Dock Ship V Type Fender 300H Longer Service Life For Marine Mooring |
| Package | Wooden Containers |
| Shape | V Drum Type |
| Certification | ROHS/ISO9001/ISO14001/TS16949 |
| Product Name | ISO17357-1:2014 Pneumatic Rubber Fende Tyre Chain Net Yokohama Floating |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Color | Black |
| Diameter | 500mm-4,500 Mm |
| Length | 1,000mm-12,000 Mm |