| Product Name | ISO17357 & PIANC2002 Yokohama Rubber Fender 4.5*9.0M CTN Marine Floating |
|---|---|
| Material | Top-Level Natural Rubber |
| Standard | PIANC2002, ISO17357-1:2014 |
| Part | STS Fender |
| Certificate | ABS, RS, BV, LR, DNV |
| Product Name | NBR/NR Rubber Arch Rubber Fender 1000H Customized Tear Resistance Bumper |
|---|---|
| Material | High Density NR |
| Type | Normal |
| Logo | Customized Logo Accept |
| Size | Custom Size |
| Product Name | 100% Environmental Arch Rubber Fender Industrial Energy Absorbing Black Color |
|---|---|
| Type | Arch V Type |
| Length | 1000-3500mm |
| Height | 200mm-1000mm |
| Certificate | CCS.ABS.BV.GL.DNV.LR |
| Product Name | Natural Rubber Cell Rubber Fender Black Color OEM Service Anti Aging Protection |
|---|---|
| Material | High Density NR/NBR |
| Model Number | DF-C1700H |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Elongation | ≥300% |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Size | Customized |
| Color | Black Or Customized |
| Application | Port |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Material | NR |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Product Name | OEM Service Cone Rubber Fenders Custom Molding Heavy Duty Anti Aging Fender |
|---|---|
| Material | Anti Aging Natural Rubber |
| Model Number | DF-CRF1000 |
| Color | Black |
| Usage | Industrial Mooring Shock Absorber |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders For Collision Protection Marine Rubber Fenders |
|---|---|
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Color | Black, Grey, White, Or Customers' Requirments |
| Inner Diameter | 50mm - 1000mm |
| Length | Customers' Requirments |
| Product Name | ISO17357-1:2014 Pneumatic Rubber Fender CTN Type 3300*6500MM CTN Type |
|---|---|
| Material | High Density NR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Product Name | High Performance Cylindrical Marine Rubber Fender Marine Port Ship Boat |
|---|---|
| Material | High Performance NR/NBR |
| Model Number | DF-C600 |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Elongation | ≥300% |