| Features | Good Flexibility And Bendability |
|---|---|
| Type | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Professional-Grade Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Elasticity | Good |
|---|---|
| Sample | As Requested |
| Category | Roller Rubber Fender |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Capacity | 10T-40T |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Product Name | Ship Dock Pneumatic Rubber Fender For Boat Berthing With Chain And Tyre |
|---|---|
| Part | STS Fender |
| Material | Natural Rubber |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-12000mm |
| Product Name | PU Foam Filled Fender Floating Buoyant Pneumatic Protection Vessel Dock |
|---|---|
| Material | Wear Resistant PU Foam, Inner Pipe, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Type | Floating Fender |
| Part | Foam Fenders |
| Elongation | ≥350% |
| Features | Excellent Impact Resistance |
|---|---|
| Type | Rubber Fender V Type |
| Color | Black Or As Required |
| Material | High-Grade Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | Floating Foam Fender Marine Guard Foam Boat Fender Marine Cushion Foam Filled Fender |
|---|---|
| Material | Closed-Cell Foam, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Color | Clourful |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |
| Features | Corrosion Resistance, Lightweight |
|---|---|
| Product Name | Dock Rubber Fender |
| Material | NBR |
| Color | Black Or Customized |
| Safety Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Pressure | 50kPa, 80kPa |
| Color | Black Or Customized |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Product Name | ISO17357-1:2014 Specifications Yokohama Fenders STS Dock Floating CTN Type |
|---|---|
| Diameter | 500-4500 Mm |
| Length | 1000-12000 Mm |
| Standard | ISO9001, ISO17357 |
| Certificate | CCS/ BV/ SGS/ABS |