| Material | Natural Rubber |
|---|---|
| Product Name | Cylinder Type Rubber Tug Boat Fenders 600*300 Customized For Ship Bow |
| Color | Black |
| Type | Cylindrical |
| Lifespan | 18-20 Years |
| Product Name | Durable Energy Absorption PIANC 600*1200 Rubber Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Material | NR |
| Inner Diameter | 75-1000mm |
| Outside Diameter | 150-2000mm |
| Hardness Range | 20°-90°shore A |
| Features | UV And Weather Resistance |
|---|---|
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Elongation | ≥300% |
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Product Name | OEM Service Arch Rubber Fender Molding Custom Heavy Duty Anti Aging Fender |
|---|---|
| Material | Anti Aging NR |
| Model Number | DF-V800 |
| Color | Customer's Ruquirement |
| Size | Customer's Ruquirement |
| Product Name | NBR/NR Cone Rubber Fenders 1200H PIANC2002 Tear Resistance Dock Marine Bumper |
|---|---|
| Material | High Density Natural Rubber |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Elongation | ≥300% |
| Certification | PIANC2002, ISO, SGS |
| Features | Easy To Handle |
|---|---|
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
| Application | Industrial Dock Port Boat |
| Certification | PIANC, ABS, DNV |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Color | Black |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Packing | Bare Packing, Frame Packing, Pallet Packing |
| Durability | High |
| Weight | Light |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Size | Customized |
| Color | Black Or Customized |
| Application | Port |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Color | Black Or Customized |
| Application | Port |
| Size | Customized |
| Product Name | Dock Protection Guard Foam-filled Fenders For Naval/Military/Cruise/Tugboat/Pilot Boat |
|---|---|
| Material | Closed-Cell Foam, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Color | Clourful |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |