| Product Name | Dock Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Size | Customized |
| Hardness | 30-90 Shore |
| Colour | Black, Grey, Customized |
| Brand Name | Hongruntong Marine |
|---|---|
| Product Name | Mooring Bollards |
| Application | Ship; Boat |
| Usage | Vessel Securing |
| Surface Treatment | Galvanizing Spraying |
| Product Name | PIANC2002 Certified Cylindrical Marine Fenders Heavy Duty Rubber D800 Berthing |
|---|---|
| Material | NR, NBR, FKM, SIL/VMQ, EPDM, HNBR, CR, FVMQ |
| Inner Diameter | 75-1000mm |
| Outside Diameter | 150-2000mm |
| Hardness Range | 20°-90°shore A |
| Product Name | Cell Rubber Fender |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Size | Customized |
| Accessories | Front Panel, Facing Pad, Chain, Etc |
| Feature | High Performance Strong |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders PIANC2002 Specifications OEM Permitted Docking&Berthing |
|---|---|
| Material | High Performance NR/NBR |
| Model Number | DF-C500 |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Elongation | ≥300% |
| Package | Pallet, Reel |
|---|---|
| Outer Diameter | 3.0mm-30mm |
| Standard | DIN, ASTM, JIS, GB, Etc. |
| Payment Term | T/T, L/C, PayPal |
| Working Pressure | 15-21 Bar |