| Features | Arch Rubber Fender |
|---|---|
| Part | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Grade A Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders Ship Barge Fenders Systems Marine Docking Fenders |
|---|---|
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Color | Black, Grey, White, Or Customers' Requirments |
| Inner Diameter | 75mm - 1000mm |
| Length | Customers' Requirments |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Model Number | HM-CMF60 |
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Product Name | Cell Rubber Fender |
|---|---|
| Size | Customized |
| Feature | High Performance Strong |
| Certificates | ISO, BV, ABS, DNV, LR, SGS, CCS, RMRS |
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Applications | Port Terminal |
| Size | Customized |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders C600 Natural Rubber Jetty Dock Boat Fender For Vessels |
|---|---|
| Material | High Quality NR/NBR |
| Model Number | DF-C600 |
| Reaction Force | 44-1054KN |
| Energy Absorption | 1.5-584KN-M |
| Product Name | Ship Wharf Yokohama Pneumatic Air Block Fender 3.3Mx6.5M Marine Berthing |
|---|---|
| Material | High Density NR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Corrosion | Low |
|---|---|
| Shape | Cylinder |
| Performance | Stable |
| Pressure | High |
| Impact | High |
| Specification | Dia 0.5m-4.5m, L 0.7m-9m/Customized |
|---|---|
| Diameter | 2500mm |
| Reinforcement | Nylon Fabric Cord |
| Hardness | 50±10 Shore A Or Customer's Request |
| Heat Conductivity | =<0.034 |
| Flexibility | High |
|---|---|
| Compression | High |
| Color | Black |
| Shape | Cylindrical |
| Tensile | High |