| Product Name | Cylindrical Marine Marine Dock Fenders Vessel Protection Fenders |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Model Number | DF-C300 |
| Inner Diameter | 75-1000mm |
| Outside Diameter | 150-2000mm |
| Product Name | China Cylindrical Fenders Tugboat Tire Fenders Tugboat Bumpers |
|---|---|
| Model Number | DF-D600 |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Type | Cylindrical |
| Product Name | Tugboat Tire Fenders Cylindrical Fenders Tugboat Bumpers For Docking And Mooring |
|---|---|
| Model Number | DF-D600 |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Type | Cylindrical |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Material | NR |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Color | Black Or Customized |
| Material | NR |
| Size | Customized |
| Product Name | Cell Rubber Fender |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Size | Customized |
| Feature | High Performance Strong |
| Certificates | ISO, BV, ABS, DNV, LR, SGS, CCS, RMRS |
| Features | High Energy Absorption |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Size | Customized |
| Color | Black |
| Application | Vessel Berthing |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Product Name | 3.3*6.5M Yokohama Fenders ISO 17357-1:2014 Certified Safety Valve For STS |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, CB/T 3948-2001 |
| Techonlogy | Explosion Proof, Overall Winding, Anti-Aging |
| Hardness | 60±10 Shore A |
| Elongation | ≥400 |
| Product Name | Heat Resistant Arch Rubber Fender Eco Friendly Natural Rubber 300H For Boat Dock |
|---|---|
| Type | Arch V Type |
| Size | Custom Size |
| Density | 1.35~2.0 G/cm3 |
| Service | OEM Or ODM |