| Product Name | ISO17357 Certified D3.3M Hydropneumatic Submarine Fenders Black Color Counterweight |
|---|---|
| Material | High Density NR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Diameter | 1700mm-4500mm |
| Length | 5500mm-12000mm |
| Features | Corrosion Resistance, Lightweight |
|---|---|
| Product Name | Dock Rubber Fender |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Material | NR |
| Function | Shock Absorption |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Dock Rubber Fender |
| Size | Customized |
| Color | Black Or Customized |
| Application | Port |
| Name | Cell Rubber Fender |
|---|---|
| Installation | Easy |
| Packing | Pallet Or Customized |
| Shipping | Express/Air Lines/By Sea |
| Deflection | 52.5% - 55% |
| Product Name | Arch Rubber Fender Thick Black Hard Rubber Material Flat NBR Natural Rubber |
|---|---|
| Material | Natural Rubber, NBR, Silicone, EPDM, FKM, SBR |
| Type | V Type |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| MOQ | 1 |
| Product Name | PIANC&ISO Roller Fenders Cushion Rollers NR/NBR Tear Resistance Dock Marine Bumper |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Standard | PIANC2002, HGT 2866-2016 |
| Certificate | ABS, CCS, BV, LR, DNV |
| Warranty | 36 Months |
| Part | Marine Airbag |
|---|---|
| Printing Logo | Warmly Welcome |
| Installation | Easy |
| Lifespan | 15-20 Years |
| Application | Ship Docking, Port, Jetty |
| Deflection | 52.5%-55% |
|---|---|
| Lifespan | 15-20 Years |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Application | Ship Docking, Port, Jetty |
| Installation | Easy |
| Feature | Waterpoof/ Ultraviolet-proof/ Anti Aging |
|---|---|
| Oem | Welcome |
| Color | Black |
| Maintenance | Low |
| Hardness | 20-90 Shore-A Or IRHD |