| Product Name | Cell Rubber Fender |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Height | 400 To 3000 MM |
| Accessories | Front Panel, Face Pad, Chain.. |
| OEM Permitted | Yes |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Material | NR |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Warranty | 24 Months |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Color | Black Or Customized |
| Logo | Customized |
| Usage | Protect Boat |
| Material | Natural Rubber |
|---|---|
| Product Name | Cylinder Type Rubber Tug Boat Fenders 600*300 Customized For Ship Bow |
| Color | Black |
| Type | Cylindrical |
| Lifespan | 18-20 Years |
| Product Name | ISO17357-1:2014 Specifications Yokohama Fenders STS Dock Floating CTN Type |
|---|---|
| Diameter | 500-4500 Mm |
| Length | 1000-12000 Mm |
| Standard | ISO9001, ISO17357 |
| Certificate | CCS/ BV/ SGS/ABS |
| Product Name | OEM Service Arch Rubber Fender Molding Custom Heavy Duty Anti Aging Fender |
|---|---|
| Material | Anti Aging NR |
| Model Number | DF-V800 |
| Color | Customer's Ruquirement |
| Size | Customer's Ruquirement |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders PIANC Certified D1000 Anti-collision Anti Aging Rubber |
|---|---|
| Material | Super Quality Natural Rubber |
| Model Number | DF-C1000D |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | Bureau Veritas Certified Roller Fenders D1300 Dock Rubber Bumper 100% Natural Rubber |
|---|---|
| Material | High Density Natural Rubber |
| Type | Wheel Fender |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Color | Customized |
| Product Name | 2.0*3.5M Pneumatic Fender ISO17357 Standard Mooring Floating Fenders |
|---|---|
| Standard | PIANC, ISO17357-1:2014 |
| Heat Conductivity | =<0.034 |
| Hardness | 50±10 Shore A |
| Elongation | ≥400 |