| Product Name | 3.3*6.5M Pneumatic Fenders ISO 17357-1:2014 Certificated Safety Valve For STS |
|---|---|
| Material | High Level Natural Rubber |
| Standard | PIANC, ISO17357 |
| Color | Black |
| Certificate | CCS/ BV/ SGS/ABS |
| Product Name | Customized Cone Rubber Fenders NR Materials Safety Moulding 600H Anti Collision |
|---|---|
| Material | High Performance NR |
| Shape | Cone Type |
| Height | 500H-2000H |
| Temperature | -40°C-120°C |
| Product Name | Customized W Type Tug Boat Fenders W Fender Bow And Stern Protection Natural Rubber |
|---|---|
| Material | Rubber, NR, NBR, SBR |
| Type | Tug Boat W Fender |
| Height | 200mm-450mm |
| Length | 2000mm |
| Product Name | Industrial Grade Cell Rubber Fender Marine Fenders Mooring Fenders |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Model Number | DF-C1000H |
| Height | 500-3000mm |
| Type | Fixed Cell Type |
| Product Name | Cell Rubber Fender Panels Fender Tugboat Fenders Bollard Fenders |
|---|---|
| Material | High Density NR/NBR |
| Model Number | DF-C1700H |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Elongation | ≥300% |
| Hardness | 20-90 Shore-A Or IRHD |
|---|---|
| Elongation | ≥300% |
| Function | Fendering |
| Type | Cylindrical |
| Oem | Welcome |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Material | NR |
| Feature | High Quality Materials |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Material | NR |
| Color | Black Or Customized |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Service Life | 10~15 Years |
| Material | NR |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Service Life | 10~15 Years |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Color | Black Or Customized |
| Temperature | -40℃~300℃ |