| Product Name | Superior Design Unprecedented Protection Yokohama Fenders Price/Size/Dimensions |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Reinforcement | Multi Layer Nylon Tire Cord Fabric |
| Diameter | 0.5m-4.5m, Or Customized |
| Product Name | ISO17357-1:2014 Pneumatic Rubber Fende Tyre Chain Net Yokohama Floating |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Color | Black |
| Diameter | 500mm-4,500 Mm |
| Length | 1,000mm-12,000 Mm |
| Product Name | Yokohama Fenders ISO17357-1:2014 Guide 3.3*6.5M CTN Type Air Block 50kPa |
|---|---|
| Diameter | 500-4500 Mm |
| Length | 1000-12000 Mm |
| Energy Absorption | 6-6473 KJ |
| Reaction Force | 64-7984 KN |
| Product Name | 4.5*9.0M Pneumatic Floating Fenders ISO 17357 Approved CTN Type Natural Rubber |
|---|---|
| Diameter | 500-4500 Mm |
| Length | 1000-12000 Mm |
| Standard | ISO9001, ISO17357 |
| Certificate | CCS/ BV/ SGS/ABS |
| Product Name | 3.3*6.5M Yokohama Fenders ISO 17357-1:2014 Certified Safety Valve For STS |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, CB/T 3948-2001 |
| Techonlogy | Explosion Proof, Overall Winding, Anti-Aging |
| Hardness | 60±10 Shore A |
| Elongation | ≥400 |
| Product Name | 2.0*3.5M Pneumatic Fender ISO17357 Standard Mooring Floating Fenders |
|---|---|
| Standard | PIANC, ISO17357-1:2014 |
| Heat Conductivity | =<0.034 |
| Hardness | 50±10 Shore A |
| Elongation | ≥400 |
| Product Name | STS Operations Pneumatic Fenders Natural Rubber ISO17357 50KPA For Ship Protection |
|---|---|
| Material | High Density Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Product Name | Yokohama Type Pneumatic Marine Floating Fender Marine Boat Ship Parts |
|---|---|
| Diameter | 500-4500 Mm |
| Length | 1000-12000 Mm |
| Energy Absorption | 6-6473 KJ |
| Reaction Force | 64-7984 KN |
| Product Name | Yokohama Fenders ISO17357-1:2014 Technology CTN Submarine Floating Type |
|---|---|
| Material | High Level NR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| MOQ | 1 Piece |
| Certificate | CCS,BV,LR,RINA,KR,NK,GL,ABS,DNV,RS |
| Product Name | ISO17357 Specifications Yokohama Fenders Floating Fender For STS Operations |
|---|---|
| Material | NR, SR, NBR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Initial Pressure | 50KPa & 80KPa |