| Product Name | Flexible And Durable Design Marine Superior Ship Berthing Solutions Pneumatic Fenders |
|---|---|
| Material | NR + SBR |
| Color | Color Customization |
| Hardness | 60+/-10 Shore A |
| Tensile Strength | ≥18MPa |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender ISO17357-1:2014 Standard 3.3M Port Bumper Marine |
|---|---|
| Material | High Density Natural Rubber |
| Standard | PIANC2002, ISO17357-1:2014 |
| Certificate | ABS, CCS, BV, LR, DNV |
| Initial Pressure | 50kPa & 80kPa |
| Product Name | Inflatable Floating Pneumatic Yokohama Rubber Fender Vessels Fishing Boats Used |
|---|---|
| Part | STS Fender |
| Material | Natural Rubber |
| Color | Black |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Feature | Excellent Horizontal Stability |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Feature | Excellent Horizontal Stability |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Material | NR |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Product Name | Navy Grey Yokohama Bumpers Fender Parts Hot Dip Galvanized Flange |
|---|---|
| Material | High Quality NR, SR, NBR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Tensile Strength | ≥18 |
| Initial Pressure | 80KPa |
| Product Name | ISO17357 & PIANC2002 Pneumatic Fenders 3.3*6.5M CTN Type 50kPa Safety Valve |
|---|---|
| Material | Cost Effective Natural Rubber |
| Standard | ISO17357, ISO9001 |
| Part | STS Fender |
| Certificate | ABS, RS, BV, LR, DNV |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender ISO17357-1:2014 Standard 3.3M Port Bumper Marine |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Tensile Strength | ≥18 |
| Initial Pressure | 80KPa |
| Product Name | Submarine Pneumatic Yokohama Type Fender Anti Collision Customized |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014, CB/T 3948-2001 |
| Techonlogy | Explosion Proof, Overall Winding, Anti-Aging |
| Hardness | 60±10 Shore A |