| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Service Life | 10~15 Years |
| Feature | Corrosion Resistance |
| Color | Black Or Customized |
| Product Name | Marine Vessel Ship Yokohama Pneumatic Natural Rubber Fender With Tires And Chains Protect Dock Ship |
|---|---|
| Diameter | 500mm - 4,500mm |
| Length | 1,000mm - 12,000mm |
| Material | High Quality NR |
| Initial Pressure | 50kPa, 80kPa |
| Product Name | Dock Floating Fender Yokohama Pneumatic Rubber Fender ISO17357 Standard |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Color | Black Or Customized |
| Diameter | 500mm - 4500mm |
| Length | 1000mm - 12000mm |
| Product Name | ISO17357-1:2014 Standard Yokohama Fenders 80kPa STS Operations 3.3*6.5M |
|---|---|
| Material | High Level Natural Rubber |
| Standard | PIANC, ISO17357 |
| Color | Black |
| Certificate | CCS/ BV/ SGS/ABS |
| Product Name | 50kPa Dock Floating Rubber Fender ISO17357 Standard Dock Boat Berthing |
|---|---|
| Material | Good Quality Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Part | Chain Tyre Net |
| Initial Pressure | 50KPa Or 80KPa |
| Product Name | ISO17357-1:2014 Standard Yokohama Pneumatic Fender 3.3*6.5m 50kPa For Dock |
|---|---|
| Diameter | 300-4500 Mm |
| Length | 1000-12000 Mm |
| Energy Absorption | 6-6473 KJ |
| Reaction Force | 64-7984 KN |
| Product Name | Professional Floating Yokohama Pneumatic Rubber Fender For Ship To Dock |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Standard | PIANC2014, ISO17357-1:2014 |
| Certificate | CCS LR BV ABS |
| Color | Black |
| Product Name | Ship Dock Pneumatic Rubber Fender For Boat Berthing With Chain And Tyre |
|---|---|
| Part | STS Fender |
| Material | Natural Rubber |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-12000mm |
| Features | Corrosion Resistance, Lightweight |
|---|---|
| Product Name | Dock Rubber Fender |
| Material | NBR |
| Color | Black Or Customized |
| Safety Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Product Name | Yokohama Pneumatic Fender |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Diameter | 500mm-4500mm(Other Specification Can Be Customized) |
| Length | 1000mm-12000mm(Other Specification Can Be Customized) |
| Working Pressure | 50Kpa Or 80Kpa |