| Product Name | Cone Rubber Fenders Marine |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Part | Dock Fender |
| Height | 500mm To 2000mm |
| Reaction Force | 52KN-5750KN |
| Product Name | Boat Rubber Fenders For Heavy Duty Rubber Bumpers Mounting Plate |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Part | Dock Fender |
| Height | 500mm To 2000mm |
| Rated Deflection | 70% - 72% |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders For Collision Protection Marine Rubber Fenders |
|---|---|
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Color | Black, Grey, White, Or Customers' Requirments |
| Inner Diameter | 50mm - 1000mm |
| Length | Customers' Requirments |
| Product Name | Cone Rubber Fenders Durable Construction Marine Fender Panels High Impact Resistance |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Part | Dock Fender |
| Height | 100mm To 3000mm |
| Rated Deflection | 70% - 72% |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Material | NR |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Features | Easy To Handle |
|---|---|
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Elongation | ≥300% |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Color | Black Or Customized |
| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Type | Roller Fenders |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Applications | Port Terminal |
| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Type | Roller Fenders |
| Material | NBR |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Applications | Port Terminal |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |