| Product Name | Ship-To-Ship Yokohama Rubber Fender Boat Dock Floating Fender With Aircraft Tyre |
|---|---|
| Processing Service | Moulding |
| Material | Natural Rubber |
| Usage | STS, Dock, Port, Wharf |
| Certification | ISO9001 |
| Pressure | 50kPa, 80kPa |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Material | Rubber |
| Packing | Bare Packing, Frame Packing, Pallet Packing |
| Maintenance | Low |
| Tensile Strength | High |
|---|---|
| Size | Customized |
| Shape | Cylindrical |
| Maintenance | Low |
| Chemical Resistance | High |
| Product Name | Yokohama Pneumatic Dock Rubber Fender |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Diameter | 500mm-4500mm(Other Specification Can Be Customized) |
| Length | 1000mm-12000mm(Other Specification Can Be Customized) |
| Working Pressure | 50Kpa Or 80Kpa |
| Product Name | Marine Vessel Ship Yokohama Pneumatic Natural Rubber Fender With Tires And Chains Protect Dock Ship |
|---|---|
| Diameter | 500mm - 4,500mm |
| Length | 1,000mm - 12,000mm |
| Material | High Quality NR |
| Initial Pressure | 50kPa, 80kPa |
| Product Name | PU Foam Filled Fender Floating Buoyant Pneumatic Protection Vessel Dock |
|---|---|
| Material | Wear Resistant PU Foam, Inner Pipe, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Type | Floating Fender |
| Part | Foam Fenders |
| Elongation | ≥350% |
| Product Name | Durable Energy Absorption PIANC 600*1200 Rubber Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Material | NR |
| Inner Diameter | 75-1000mm |
| Outside Diameter | 150-2000mm |
| Hardness Range | 20°-90°shore A |
| Features | Impact Protection, Durability |
|---|---|
| Type | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | High-Performance Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Features | Arch Rubber Fender |
|---|---|
| Part | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Grade A Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Features | Arch Rubber Fender |
|---|---|
| Part | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Grade A Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |