| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Type | Roller Fenders |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Applications | Port Terminal |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Usage | Collision Avoidance |
| Color | Red, Black, Yellow |
| Material | EVA And Polyurethane |
| Layers | 5~10 Layers |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Model Number | 2.0*3.5M |
| Material | Natural Rubber |
| Reinforcement | High-Tensile Wire Spiral |
| Surface | Smooth |
| Product Name | Marine Sea Ocean Cushion Guard Solid PU Polyethylene Rubber Foam Filled Fenders |
|---|---|
| Material | Closed Cell Foam, Polyurethane |
| Type | Floating Fenders |
| Part | Dock Bumper |
| Color | Customer's Request |
| Features | Excellent Impact Resistance |
|---|---|
| Type | Rubber Fender V Type |
| Color | Black Or As Required |
| Material | High-Grade Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | Floating Foam Fender Lightweight Foam Cushion Fender Inflatable Foam Dock Guard |
|---|---|
| Material | Closed-Cell Foam, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Color | Clourful |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |
| Application | Marine |
|---|---|
| Surface | Smooth |
| Shape | V Shape |
| Size | Customized |
| Thickness | As Required |
| Material | Natural Rubber |
|---|---|
| Product Name | Cell Rubber Fender |
| Height | 400 To 3000 MM |
| Certification | ISO, BV, ABS, DNV, LR, SGS, CCS, RMRS |
| Accessories | Front Panel, Face Pad, Chain.. |
| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Applications | Port Terminal |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Product Name | Arch V Rubber Fender |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Production Process | Moulding, Cutting |
| Height | 200mm-1000mm |
| Length | 1000mm-3500mm |