| Product Name | 3.3m*6.5m Marine Floating Foam Filled Fenders ISO9001 Standard HDG Flange |
|---|---|
| Model Number | DF-3.3m*6.5m |
| Type | Floating Fender |
| Reaction Force | 54kN To 7353kN |
| Energy Absorption | 3.8KN-M To 7720KN-M |
| Features | Easy To Handle |
|---|---|
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Elongation | ≥300% |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Size | Customized |
| Product Name | 3.3*6.5M Yokohama Fenders ISO 17357-1:2014 Certified Safety Valve For STS |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, CB/T 3948-2001 |
| Techonlogy | Explosion Proof, Overall Winding, Anti-Aging |
| Hardness | 60±10 Shore A |
| Elongation | ≥400 |
| Product Name | PIANC2002 Cell Rubber Fender 1250H NR Dock Economical High Energy Absorption |
|---|---|
| Material | Super Quality Natural Rubber |
| Model Number | DF-C1250H |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | ISO17357 Certified D3.3M Hydropneumatic Submarine Fenders Black Color Counterweight |
|---|---|
| Material | High Density NR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Diameter | 1700mm-4500mm |
| Length | 5500mm-12000mm |
| Product Name | Dock Buffer Protection Floating Foam Fender D3.3M ABS Certificate Port Berthing |
|---|---|
| Material | PU Foam, Inner Pipe, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Shape | Cylindrical |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |
| Product Name | 1.5*3.0M Floating Foam Fender Navy Grey Wear Resistant Customization Polyurethane Cover |
|---|---|
| Material | PU Foam, Inner Pipe, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Part | Dock Bumper |
| Color | Customer's Request |
| Shape | Cylindrical |
| Product Name | Heavy Duty Floating Foam Fender 700x1500 PIACN Standard 100% Environmental |
|---|---|
| Material | High Density PU Foam, Polyurethane Skin |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Elongation | ≥350% |
| Certification | ISO, SGS, ABS, BV, DNV, CCS, LR, RS Etc |
| Product Name | Polyurethane Foam Boat Dock Fender Cylindrical Dia 1200mm*2000mm For Dock Protection |
|---|---|
| Material | High Density EVA |
| Model Number | DF-1200mm*2000mm |
| Processing Service | Moulding |
| Diameter | 500mm-4500mm |