| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Applications | Port Terminal |
| Size | Customized |
| Features | Easy To Handle |
|---|---|
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Application | Industrial Dock Port Boat |
| Features | Easy To Handle |
|---|---|
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Application | Industrial Dock Port Boat |
| Certification | PIANC, ABS, DNV |
| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Applications | Port Terminal |
| Size | Customized |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Usage | Collision Avoidance |
| Layers | 5~10 Layers |
| Color | Red, Black, Yellow |
| Feature | Easy To Install And Handle Lightweight |
| Product Name | US Navy Hydropneumatic Submarine Fenders 50kPa D3.3m NR Vertical Floating |
|---|---|
| Reinforcement | Nylon Fabric Cord |
| Pressure | 50 KPa |
| Warranty | 24 Months |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Product Name | ISO17357-1:2014 Standard Submarine Fenders Hydropneumatic D2500 Type Dock Port Bumper |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Size | D*L--2.5*5.5M |
| Working Pressure | 50kPa |
| Standard | PIANC2002, ISO17357-1:2014 |
| Product Name | Hydropneumatic Submarine Fenders ISO17357 & PIANC2002 Berth Dock 50kPa Floating |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, CB/T 3948-2001 |
| Techonlogy | Explosion Proof, Overall Winding, Anti-Aging |
| Hardness | 50±10 Shore A |
| Elongation | ≥400 |
| Product Name | PIANC2002 Standard Floating Foam Fender 3.3*6.5M Colorful Boat Dock Bumper |
|---|---|
| Material | Wear Resistant PU Foam, Inner Pipe, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Type | Floating Fender |
| Elongation | ≥350% |
| Hardness | 75-95 Shore A |
| Product Name | Inflatable Floating Pneumatic Yokohama Rubber Fender Vessels Fishing Boats Used |
|---|---|
| Part | STS Fender |
| Material | Natural Rubber |
| Color | Black |
| Diameter | 300mm-4500mm |