| Package | Pallet, Reel |
|---|---|
| Application | Industrial, Automotive, Marine, Etc. |
| Burst Pressure | 75-105 Bar |
| Working Temperature | -40℃-80℃ |
| Standard | DIN, ASTM, JIS, GB, Etc. |
| Product Name | Superior Design Unprecedented Protection Yokohama Fenders Price/Size/Dimensions |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Reinforcement | Multi Layer Nylon Tire Cord Fabric |
| Diameter | 0.5m-4.5m, Or Customized |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders Marine Rubber Fenders Large Marine Fenders |
|---|---|
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Color | Black, Grey, White, Or Customers' Requirments |
| Inner Diameter | 80mm - 1000mm |
| Length | Customers' Requirments |
| Features | Easy To Handle |
|---|---|
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
| Application | Industrial Dock Port Boat |
| Certification | PIANC, ABS, DNV |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Material | NR |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Product Name | D370 Cushion Rollers Type Roller Fenders ISO9001 Flexible NBR Natural Rubber Naval Grade |
|---|---|
| Model Number | DF-CR20 |
| Type | Cushion Rollers |
| Standard | PIANC2002 |
| Size | Customized |
| Product Name | Solid Fixed Bumpers EVA Foam Filled Fenders For Marine Boats Dock |
|---|---|
| Material | Wear Resistant PU Foam, Inner Pipe, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Type | Floating Fender |
| Diameter | 0.5m-4.5m |
| Length | 1.0m-12m |
| Product Name | Trelleborg Shibata 600x1200 Cylindrical Rubber Fenders For Boat Dock Bumper |
|---|---|
| Keywords | Cylindrical Rubber Fenders |
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Color | Black Or As Request |
| Inner Diameter | 600mm |
| Product Name | Yokohama Pneumatic Fender |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Diameter | 500mm-4500mm(Other Specification Can Be Customized) |
| Length | 1000mm-12000mm(Other Specification Can Be Customized) |
| Working Pressure | 50Kpa Or 80Kpa |
| Temperature | High |
|---|---|
| Durability | Long |
| Performance | Stable |
| Corrosion | Low |
| Tensile | High |