| Product Name | Marine Dock V Type Fender Natural Rubber Boat Ship PIANC2002 V500H |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Color | Black, Grey...etc |
| Hardness | 65 +/- 5 Shore A |
| Surface | Smooth Or Textured |
| Product Name | V Type Fender |
|---|---|
| Application | Boat Ship Dock Jetty Wharf Port |
| Color | Black Or Customized |
| Material | High Quality NR |
| Part | Dock Bumper |
| Material | Natural Rubber |
|---|---|
| Width | Customized |
| Product Name | V Type Fender |
| Color | Black/Grey/White/As Required |
| Thickness | As Required |
| Product Name | Customized Heavy Duty D Type Fenders PIANC2002 300H Hollow D Marine Dock Ship |
|---|---|
| Model Number | DF-D300H |
| Standard | PIANC2002, HGT2866-2016 |
| Certificate | ABS, CCS, BV, LR, DNV |
| Warranty | 36 Months |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Effective Length | 1~6.5m |
| Usage | Collision Avoidance |
| Feature | Easy To Install And Handle Lightweight |
| Layers | 5~10 Layers |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Color | Black Or Customized |
| Logo | Customized |
| Usage | Protect Boat |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Warranty | 24 Months |
| Features | Efficient Energy Absorption |
|---|---|
| Type | V Type Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Top-notch Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Feature | Excellent Horizontal Stability |
| Product Name | Natural Rubber Custom Arch Rubber Fender V500H Eco Friendly Safety Elasticity |
|---|---|
| Material | Wear Resistant NR |
| Model Number | DF-V500H |
| Processing Serviceion | Moulding |
| Packing | Pallet |