| Product Name | 300H V Type Rubber Fender Ozone & UV Resistance Low Water Absorption Protection |
|---|---|
| Material | High Performance NR |
| Shape | V Type |
| Height | 200mm-1000mm |
| Length | 1000mm-3500mm |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Name | Cell Rubber Fender |
|---|---|
| Installation | Easy |
| Packing | Pallet Or Customized |
| Shipping | Express/Air Lines/By Sea |
| Deflection | 52.5% - 55% |
| Product Name | Dock Buffer 300 Arch Rubber Fender Wear Resistant Customization Natural Rubber |
|---|---|
| Model Number | DF-ARF300H |
| Type | Arch V Type |
| Standard | PIANC2002 |
| Size | Custom Size |
| Features | Durable And Sturdy |
|---|---|
| Product Name | D Type Fenders |
| Size | Custom Size |
| Density | 1.35~2.0 G/cm3 |
| Service | OEM Or ODM |
| Material | High Quality NR |
|---|---|
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Color | Black Or Customized |
| Application | Boat Ship Dock Jetty Wharf Port |
| Product Name | V Type Fender |
| Product Name | H1000 Cone Rubber Fenders Natural Rubber Wear Resistant Boat Berthing Bumper |
|---|---|
| Material | High Quality NR |
| Shape | Cone Type |
| Certification | PIANC2002, ISO9001, ABS, BV |
| Color | Customer's Request |
| Product Name | DF-V600H V Type Fender Marine Berthing Boat Dock Customized Wear Resistant |
|---|---|
| Material | Natural Rubber, NBR, Silicone, EPDM, FKM, SBR |
| Model Number | DF-V600H |
| Processing Service | Moulding |
| Design | Customs Drawing |
| Product Name | Wear Resistant Natural Rubber Cone Fenders PIANC 2002 Standard For Berth |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Color | Black, Grey...etc |
| Hardness | 65 +/- 5 Shore A |
| Service | OEM Or ODM |
| Features | Durable And Sturdy |
|---|---|
| Product Name | D Type Fenders |
| Usage | Ship Docking Or Berthing |
| Service | OEM Or ODM |
| Density | 1.35~2.0 G/cm3 |