| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Color | Black Or Customized |
| Application | Port |
| Usage | Protect Boat |
| Features | High Energy Absorption Capacity |
|---|---|
| Type | V Type Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Resilient Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Feature | Excellent Horizontal Stability |
| Features | Easy Installation And Maintenance |
|---|---|
| Type | V Type Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | High-Performance Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Features | High Energy Absorption |
|---|---|
| Type | V Type Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Sturdy Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Advantage | Customized, Original Factory |
| Warranty | 36 Months |
| Length | 1 ~ 12m |
| Application | Submarine Dock Fender |
| Product Name | Waterproof Flexible Arch Rubber Fender DF-ARF600H V Type Marine Fixed Rubber |
|---|---|
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Type | Arch V Type |
| Elongation | ≥300% |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Material | Top Level Natural Rubber |
| Warranty | 36 Months |
| Application | Submarine Dock |
| Diameter | 0.5 ~ 4.5m |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders Systems Marine Docking Fenders And Boat Fenders Marine |
|---|---|
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Color | Black, Grey, White, Or Customers' Requirments |
| Inner Diameter | 75mm - 1000mm |
| Length | Customers' Requirments |
| Thickness | As Required |
|---|---|
| Shape | V Shape |
| Width | Customized |
| Material | Natural Rubber |
| MOQ | 1 |