| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Size | Customized |
| Product Name | Dock Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Size | Customized |
| Feature | Wear Resistant, Anti Collision |
| Keyword | Rubber Fender Prices |
| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Advantage | Customized, Original Factory |
| Application | Dock |
| Diameter | 0.5 ~ 4.5m |
| Pressure | 50 KPA ~ 80 KPA |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Effective Length | 1~6.5m |
| Usage | Collision Avoidance |
| Feature | Easy To Install And Handle Lightweight |
| Layers | 5~10 Layers |
| Product Name | Dock Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Feature | Wear Resistant, Anti Collision |
| Keyword | Rubber Fender Prices |
| Technology | Extrusion Molding |
| Product Name | PIANC2002 Standard Floating Foam Fender 3.3*6.5M Colorful Boat Dock Bumper |
|---|---|
| Material | Wear Resistant PU Foam, Inner Pipe, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Type | Floating Fender |
| Elongation | ≥350% |
| Hardness | 75-95 Shore A |
| Product Name | Cone Rubber Fenders Durable Construction Marine Fender Panels High Impact Resistance |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Part | Dock Fender |
| Height | 100mm To 3000mm |
| Rated Deflection | 70% - 72% |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Application | Port |
| Logo | Customized |
| MOQ | 1 |
| Product Name | 300H D Type Rubber Fenders Black Color Wear-resisting Marine Dock Port Bumper |
|---|---|
| Model Number | DF-D300H |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Size | Customized |
| Flexibility | Great |
| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Advantage | Customized, Original Factory |
| Warranty | 36 Months |
| Length | 1 ~ 12m |
| Application | Submarine Dock Fender |