| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Material | NR |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders Systems Marine Docking Fenders And Boat Fenders Marine |
|---|---|
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Color | Black, Grey, White, Or Customers' Requirments |
| Inner Diameter | 75mm - 1000mm |
| Length | Customers' Requirments |
| Features | High Energy Absorption |
|---|---|
| Part | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Grade A Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Effective Length | 1~6.5m |
| Material | EVA And Polyurethane |
| Color | Red, Black, Yellow |
| Layers | 5~10 Layers |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Features | Good Stability And Safety |
|---|---|
| Type | V Type Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Durable Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | Boats Super Cone Fender Heavy Duty Rubber Fenders Rubber Marine Fenders |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Part | Dock Fender |
| Height | 500mm To 2000mm |
| Rated Deflection | 70% - 72% |
| Features | Arch Rubber Fender |
|---|---|
| Part | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Grade A Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |