| Product Name | PIANC2002 Fixed Fender D Type Fenders Natural Rubber 500H For Boat Protection |
|---|---|
| Model Number | DF-D500H |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Size | Customized |
| Flexibility | Great |
| Product Name | Heavy Duty 500H V Type Fender Natural Rubber Dock Boat Protection Safety PIANC2002 |
|---|---|
| Material | Natural Rubber, SBR, NBR |
| Model Number | DF-V500 |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Features | Superior Shock Absorption |
|---|---|
| Type | V Type Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Robust Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | V Type Fender |
|---|---|
| Material | High Quality NR |
| Part | Dock Bumper |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Application | Boat Ship Dock Jetty Wharf Port |
| Product Name | Submarine Pneumatic Yokohama Type Fender Anti Collision Customized |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014, CB/T 3948-2001 |
| Techonlogy | Explosion Proof, Overall Winding, Anti-Aging |
| Hardness | 60±10 Shore A |
| Features | Durable And Sturdy |
|---|---|
| Product Name | D Type Fenders |
| Size | Custom Size |
| Density | 1.35~2.0 G/cm3 |
| Service | OEM Or ODM |
| Product Name | Dock Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Applications | Dock Ship Protection |
| Feature | Wear Resistant, Anti Collision |
| Size | Customized |
| Product Name | NBR 800 V Type Rubber Fender Marine Safety Dock Rubber Fender Tear Resistance |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Color | Black, Grey...etc |
| Hardness | 65 +/- 5 Shore A |
| Density | 2.3 ~3.9 G/cm3 |
| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Material | Top Level Natural Rubber |
| Warranty | 36 Months |
| Diameter | 0.5 ~ 4.5m |
| Application | Submarine Dock Fender |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |