| Product Name | ISO 17357 Approved 4.5*9.0M Yokohama Floating Fenders CTN Type Natural Rubber |
|---|---|
| Standard | PIANC, ISO17357-1:2014 |
| Heat Conductivity | =<0.034 |
| Hardness | 60±10 Shore A Or Customer's Request |
| Elongation | ≥400 |
| Product Name | NBR/NR Rubber Arch Rubber Fender 1000H Customized Tear Resistance Bumper |
|---|---|
| Material | High Density NR |
| Type | Normal |
| Logo | Customized Logo Accept |
| Size | Custom Size |
| Model Number | DF-1000H |
|---|---|
| Product Name | PIANC2002 Specifications Cone Fenders Natural Rubber 1000H For Dock Marine |
| Feature | High E/R.H Value, Durable |
| Size | Customized Accepted |
| Logo | Customized Logo Availabled |
| Product Name | Inflatable Floating Pneumatic Yokohama Rubber Fender Vessels Fishing Boats Used |
|---|---|
| Part | STS Fender |
| Material | Natural Rubber |
| Color | Black |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Product Name | PIANC & ISO17357 Standard Pneumatic Rubber Fenders Tire Chain Net Marine Safety |
|---|---|
| Material | Best Quality NR, NBR, SR |
| Color | Black Or Customized |
| Diameter | 500mm - 4,500mm |
| Length | 1,000mm - 12,000mm |
| Product Name | Boat Rubber Fenders For Heavy Duty Rubber Bumpers Mounting Plate |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Part | Dock Fender |
| Height | 500mm To 2000mm |
| Rated Deflection | 70% - 72% |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Part | Hinge |
| Package | Wooden Pallet, Wooden Case |
| Product Name | C1300H Cone Rubber Fenders Naval Industrial PIANC2002 Specifications For Dock Boat |
|---|---|
| Material | Natural Rubber, NBR, Silicone |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Size | Customized |
| Category | Dock Rubber Fender |
| Product Name | CTN Type Dock Rubber Fender Pneumatic Fender 3.3*6.5M ISO17357 |
|---|---|
| Material | Wear Resistant NR SR NBR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Part | Chain Tyre Net |
| Initial Pressure | 50KPa / 80KPa |
| Product Name | Wholesale Price EVA Foam Filled Fender Colorful 2.0*3.5m ISO9001 Certified For Boat Dock |
|---|---|
| Material | Polyurethane, EVA, Etc |
| Type | Floating Fender |
| Elongation | ≥350% |
| Hardness | 75-95 Shore A |