| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Size | Customized |
| Applications | Port Terminal |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Warranty | 24 Months |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Color | Black Or Customized |
| Logo | Customized |
| Usage | Protect Boat |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender ISO17357-1:2014 STS Dock Boat Bumper 4.5*9.0M |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Processing Service | Moulding |
| Initial Pressure | 50KPa |
| Product Name | ISO17357-1:2014 Pneumatic Fenders 3.3*6.5M 80kPa STS Operations Bumper |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, CB/T 3948-2001 |
| Techonlogy | Explosion Proof, Overall Winding, Anti-Aging |
| Hardness | 50±10 Shore A |
| Elongation | ≥400 |
| Product Name | 100% Environmental Arch Rubber Fender Industrial Energy Absorbing Black Color |
|---|---|
| Type | Arch V Type |
| Length | 1000-3500mm |
| Height | 200mm-1000mm |
| Certificate | CCS.ABS.BV.GL.DNV.LR |
| Product Name | PIANC2002 Keyhole Fenders Tug Boat Fenders Ozone & UV Resistance Boat Bumper Protection |
|---|---|
| Material | Wear Resistant NR/NBR/SBR |
| Type | Keyhole Type |
| Size | 200-350H, Lmax=2000 |
| Elongation | ≥300% |
| Product Name | Hydropneumatic Submarine Fenders ISO17357 & PIANC2002 Berth Dock 50kPa Floating |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, CB/T 3948-2001 |
| Techonlogy | Explosion Proof, Overall Winding, Anti-Aging |
| Hardness | 50±10 Shore A |
| Elongation | ≥400 |
| Product Name | PIANC2002 Marine Dock Pneumatic Fenders 3.3 X 6.5m Boat Dock Fender With Aircraft Tyre |
|---|---|
| Material | Top Level Natural Rubber |
| Standard | PIANC2002, ISO17357-1:2014 |
| Colors | Black Or Custom Color |
| Certifications | ISO9001-2008 BV CCS ABS |
| Product Name | Yokohama Marine Inflatable Rubber Fenders Customized For Ship To Ship |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Standard | PIANC2002, ISO17357-1:2014 |
| Certificate | DNV BV CCS LR ABS |
| Initial Pressure | 50kPa & 80kPa |