| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Material | NR |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Product Name | ISO17357 1:2014 Marine Yokohama Pneumatic Rubber Fender High Quality Boats Ships |
|---|---|
| Material | High Density Natural Rubber |
| Standard | ISO17357, PIANC |
| Certificate | ABS, CCS, BV, LR, DNV |
| Initial Pressure | 50kPa, 80kPa |
| Product Name | Cell Rubber Fender |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Size | Customized |
| Accessories | Front Panel, Facing Pad, Chain, Etc |
| Feature | High Performance Strong |
| Product Name | OEM/ODM Service Roller Fenders PIANC2002 Certified Custom Molding Heavy Duty Anti Aging |
|---|---|
| Material | Natural Rubber, NBR, Silicone |
| Size | Customized |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Category | Roller Rubber Fender |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Material | NR |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Product Name | Waterproof Flexible V Type Rubber Fender PIANC2002 Industrial Marine Fixed Rubber |
|---|---|
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Flexibility | Great |
| Elongation | ≥300% |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Product Name | Semi Underwater Submarine Pneumatic Submersible Marine Rubber Fender |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Size | D*L--2.5*5.5M |
| Working Pressure | 50kPa |
| Standard | PIANC2002, ISO17357-1:2014 |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Service Life | 10~15 Years |
| Feature | Corrosion Resistance |
| Color | Black Or Customized |
| Product Name | Polyurethane Flotation Foam Filled Rubber Fender Marine Solid Marker Buoyancy |
|---|---|
| Material | Wear Resistant PU Foam, Inner Pipe, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Life Span | More Than 8 Years |
| OEM& ODM | Available |
| Third Party Inspection | Supported |