| Color | Various |
|---|---|
| Temperature | High |
| Pressure | High |
| Flexibility | High |
| Impact | High |
| Hardness | 20-90 Shore-A Or IRHD |
|---|---|
| Elongation | ≥300% |
| Function | Fendering |
| Type | Cylindrical |
| Oem | Welcome |
| Maintenance | Low |
|---|---|
| Warranty Period | 24 Months,3 Years |
| Hardness | 50±10 Shore A Or Customer's Request |
| Usage | Protecting Submarines |
| Installation | Bolted |
| Product Name | Good Shear Force Marine Dock Rubber Fender PIANC2002 Dock Port Berthing Bumper |
|---|---|
| Part | Marine, Bumper, Dock |
| Specifications | DF-V800H |
| Processing Service | Moulding |
| High Precision | 0.01mm |
| Product Name | PIANC Marine Dock Rubber Fender Hyper Omega Fender Durable Berthing Bumper |
|---|---|
| Part | Bumper |
| Application | Dock, Port |
| Certification | PIANC, ABS, DNV, LR |
| Material | NR |
| Product Name | Bumper Dock Rubber Fender Leg MV Fender UHMW-PE Pads For Port Quay |
|---|---|
| Part | Dock, Bumper |
| Material | Anti Aging Natural Rubber |
| Appearance | Smooth Rubber |
| Style | Leg / MV Type |
| Product Name | Dock Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Size | Customized |
| Hardness | 30-90 Shore |
| Colour | Black, Grey, Customized |
| Product Name | Marine Floating Dock Rubber Fender ISO17357 Yokohama Pneumatic Fender |
|---|---|
| Material | Best Quality NR |
| Color | Black Or Customized |
| Diameter | 500mm - 4,500mm |
| Length | 1,000mm - 12,000mm |
| Product Name | Yokohama Pneumatic Dock Rubber Fender |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Diameter | 500mm-4500mm(Other Specification Can Be Customized) |
| Length | 1000mm-12000mm(Other Specification Can Be Customized) |
| Working Pressure | 50Kpa Or 80Kpa |
| Product Name | Large Dock Rubber Fender W Type Rubber Fender For Tug Boat Bumper |
|---|---|
| Material | NR, NBR, EPDM, Silicone, FKM Etc |
| Color | Black Or Any Color |
| Type | W Shape |
| Tensile Strenth | 24.1 MPA |