| Features | High Energy Absorption |
|---|---|
| Type | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Premium Quality Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Features | Arch Rubber Fender |
|---|---|
| Part | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Grade A Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | Marine Supplies Wing Rubber Fenders GD Type SGS Certificate Dock Boat Bumper |
|---|---|
| Material | Natural Rubber / SBR |
| Hardness | 45-95 Shore A |
| Service | OEM Or ODM |
| Temperature | -60~350℃ |
| Product Name | PIANC2002 V Type Fender Marine V500H Dock Bumper Fixed Rubber Fender Heavy Duty |
|---|---|
| Model Number | DF-V500H |
| Processing Service | Moulding |
| Material | Natural Rubber |
| Reaction Force | 78kN To 1015kN |
| Product Name | PIANC2002 Marine Dock Pneumatic Fenders 3.3 X 6.5m Boat Dock Fender With Aircraft Tyre |
|---|---|
| Material | Top Level Natural Rubber |
| Standard | PIANC2002, ISO17357-1:2014 |
| Colors | Black Or Custom Color |
| Certifications | ISO9001-2008 BV CCS ABS |
| Product Name | Trelleborg Shibata 600x1200 Cylindrical Rubber Fenders For Boat Dock Bumper |
|---|---|
| Keywords | Cylindrical Rubber Fenders |
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Color | Black Or As Request |
| Inner Diameter | 600mm |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Size | Customized |
| Color | Black Or Customized |
| Application | Port |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Feature | Excellent Horizontal Stability |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender ISO17357-1:2014 STS Dock Boat Bumper 4.5*9.0M |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Processing Service | Moulding |
| Initial Pressure | 50KPa |
| Product Name | NBR 800 Cone Rubber Fenders Black Color Marine Safety Dock Fender Wear Resistant |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Model Number | DF-CRF800H |
| Processing Service | Moulding |
| Design | Customs Drawing |