| Width | Customized |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Surface | Smooth |
| Certificate | BV, DNV, SGS, LR, CCS |
| Brand | OEM |
| Product Name | 4.5*9.0M Pneumatic Floating Fenders ISO 17357 Approved CTN Type Natural Rubber |
|---|---|
| Diameter | 500-4500 Mm |
| Length | 1000-12000 Mm |
| Standard | ISO9001, ISO17357 |
| Certificate | CCS/ BV/ SGS/ABS |
| Product Name | Ship Wharf Yokohama Pneumatic Air Block Fender 3.3Mx6.5M Marine Berthing |
|---|---|
| Material | High Density NR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Model Number | HM-CMF60 |
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Product Name | D Type Fenders Versatile And Efficient Performance For Protection |
|---|---|
| Model Number | DF-D400H |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Size | Customized |
| Material | Natural Rubber |
| Product Name | Marine Sea Ocean Cushion Guard Solid PU Polyethylene Rubber Foam Filled Fenders |
|---|---|
| Material | Closed Cell Foam, Polyurethane |
| Type | Floating Fenders |
| Part | Dock Bumper |
| Color | Customer's Request |
| Product Name | D Type Fenders Durability And Versatility For Impact Resistance |
|---|---|
| Model Number | DF-D600H |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Size | Customized |
| Material | Natural Rubber |
| Product Name | Yokohama Fenders ISO17357 Specifications With Aircraft Tires For STS Operations |
|---|---|
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Processing Service | Moulding |
| Initial Pressure | 50KPa & 80KPa |
| Design | Customs Drawing |
|---|---|
| Applications | Dock Boat Protection |
| Usage | Marine Industry |
| Function | Shock Absorption |
| Load Capacity | Heavy Duty |
| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Material | Top Level Natural Rubber |
| Warranty | 36 Months |
| Application | Submarine Dock Fender |
| Diameter | 0.5 ~ 4.5m |