| Product Name | 50kpa Submarine Fender Hydropneumatic Submarine Rubber Fender Dock Sling Type |
|---|---|
| Material | Top-Level Natural Rubber |
| Standard | ISO17357, ISO9001 |
| Dimensions | 4.5*12.0M |
| Initial Pressure | 50kPa |
| Product Name | Cell Rubber Fender |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Height | 400 To 3000 MM |
| Usage | Ship, Dock, Jetty, Port, Wharf |
| Accessories | Front Panel, Face Pad, Chain.. |
| Features | V Type Fender |
|---|---|
| Type | Rubber Fender V Type |
| Color | Black Or As Required |
| Material | High-Grade Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Features | Arch Rubber Fender |
|---|---|
| Part | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Grade A Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | Ship Dock Pneumatic Rubber Fender For Boat Berthing With Chain And Tyre |
|---|---|
| Part | STS Fender |
| Material | Natural Rubber |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-12000mm |
| Features | Excellent Impact Resistance |
|---|---|
| Type | Rubber Fender V Type |
| Color | Black Or As Required |
| Material | High-Grade Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | China Cone Rubber Fenders Rubber Dock Fender Marine Rubber Fender |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Part | Dock Fender |
| Height | 1000mm To3000mm |
| Rated Deflection | 70% - 72% |
| Features | Arch Rubber Fender |
|---|---|
| Part | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Grade A Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Features | Easy To Handle |
|---|---|
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Elongation | ≥300% |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | China Factory Cone Shaped Rubber Fenders Conical Rubber Bumpers |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Part | Dock Fender |
| Height | 100mm To 5000mm |
| Rated Deflection | 70% - 72% |