| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1: 2014, PIANC2002 |
| Size | Customized |
| Usage | Protect Boat |
| Feature | Flexible Operation |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Feature | Excellent Horizontal Stability |
| Product Name | Cell Rubber Fender |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Height | 400 To 3000 MM |
| OEM Permitted | Yes |
| Usage | Ship, Dock, Jetty, Port, Wharf |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Pressure | 50kPa, 80kPa |
| Color | Black Or Customized |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Color | Black Or Customized |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Feature | Environmentally Friendly Materials |
| Product Name | Reliable Cylindrical Marine Fenders Tug Boat Fenders Rubber Fenders |
|---|---|
| Material | High Performance NR/NBR |
| Model Number | DF-C500 |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Elongation | ≥300% |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Feature | Excellent Horizontal Stability |
| Product Name | Highperformance Cylindrical Marine Fenders Dock Bumper Fenders |
|---|---|
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Color | Black, Grey, White, Or Customers' Requirments |
| Inner Diameter | 70mm - 1000mm |
| Length | Customers' Requirments |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Service Life | 10~15 Years |
| Usage | Protect Boat |
| Color | Black Or Customized |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Service Life | 10~15 Years |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Color | Black Or Customized |
| Temperature | -40℃~300℃ |