| Product Name | 4.5*9.0M Pneumatic Rubber Fender Dock Mooring STS 80kPa ISO17357-1:2014 |
|---|---|
| Material | High Performance NR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Initial Pressure | 50kPa |
| Product Name | NBR/NR Cone Rubber Fenders 1200H PIANC2002 Tear Resistance Dock Marine Bumper |
|---|---|
| Material | High Density Natural Rubber |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Elongation | ≥300% |
| Certification | PIANC2002, ISO, SGS |
| Product Name | PIANC2002 800H Cone Rubber Fenders Black Color Customized For Boat Dock Buffer |
|---|---|
| Model Number | DF-CRF800H |
| Type | Fixed Rubber Fenders |
| Standard | PIANC2002 |
| Size | Custom Size |
| Product Name | Super Marine Cell Rubber Fender With Accessories Dock Safety For Boat Berthing |
|---|---|
| Material | Excellent Natural Rubber |
| Model Number | DF-C1150H |
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Any Color |
| Product Name | V Type Super Arch Rubber Fender Marine Dock Protection Fixed Rubber Fenders |
|---|---|
| Design | Customs Drawing |
| Height | 200mm-1000mm |
| Length | 1000-3500L |
| Reaction Force | 78kN To 1015kN |
| Product Name | Arch V Rubber Fender |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Production Process | Moulding, Cutting |
| Height | 200mm-1000mm |
| Length | 1000mm-3500mm |
| Features | Arch Rubber Fender |
|---|---|
| Part | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Grade A Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | Cone Rubber Fenders Marine Rubber Fenders Cylindrical Rubber Fenders |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Part | Dock Fender |
| Height | 2000mm To5000mm |
| Rated Deflection | 70% - 72% |
| Product Name | Industrial Grade Cell Rubber Fender Marine Fenders Mooring Fenders |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Model Number | DF-C1000H |
| Height | 500-3000mm |
| Type | Fixed Cell Type |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Application | Port |
| Size | Customized |
| Logo | Customized |