| Product Name | DF-ARF500H Arch Rubber Fender V Type Marine Berthing Boat Dock Customized |
|---|---|
| Model Number | DF-ARF500H |
| Processing Service | Moulding |
| Material | Natural Rubber |
| Design | Customs Drawing |
| Product Name | Heavy Duty 700H Arch Rubber Fender Natural Rubber Dock Boat Protection Safety |
|---|---|
| Material | Natural Rubber, SBR, NBR |
| Model Number | DF-ARF700H |
| Processing Serviceion | Moulding, Cutting |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | PIANC2002 Specifications Cell Rubber Fender C1000H Marine Dock Bumper Vessels |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Model Number | DF-C1000H |
| Height | 500-3000mm |
| Type | Fixed Cell Type |
| Product Name | Cone Rubber Fenders Cone Shaped Rubber Bumpers Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Part | Dock Fender |
| Height | 500mm To 2000mm |
| Rated Deflection | 70% - 72% |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Service Life | 10~15 Years |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Material | NR |
| Product Name | PIANC2002 Standard Cylindrical Marine Fenders Dock Rubber Bumper For Berthing |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Model Number | DF-C300 |
| Inner Diameter | 75-1000mm |
| Outside Diameter | 150-2000mm |
| Product Name | PIANC2002 Cell Rubber Fender 1250H NR Dock Economical High Energy Absorption |
|---|---|
| Material | Super Quality Natural Rubber |
| Model Number | DF-C1250H |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Model Number | 2.0*3.5M |
| Material | Natural Rubber |
| Reinforcement | High-Tensile Wire Spiral |
| Surface | Smooth |
| Material | Natural Rubber |
|---|---|
| Product Name | Cell Rubber Fender Marine Fenders Boat Bumpers Rubber Fenders |
| Height | 400 To 3000 MM |
| Certification | PIANC, DNV, ABS, BV, CCS |
| Accessories | Front Panel, Face Pad, Chain.. |
| Product Name | ISO17357 Specifications Yokohama Rubber Fender 80kPa Boat 2.0*3.5M Floating |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Tensile Strength | ≥18 |
| Initial Pressure | 80KPa |