| Product Name | Cushion Roller Rubber Fenders Marine Tug Boat Shipyard Dock Port Edge Fender |
|---|---|
| Material | Anti Aging NR |
| Model Number | DF-D1750 |
| Type | Roller Fenders |
| OEM | Welcomed |
| Product Name | Cell Rubber Fender |
|---|---|
| Size | Customized |
| Feature | High Performance Strong |
| Certificates | ISO, BV, ABS, DNV, LR, SGS, CCS, RMRS |
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Product Name | ISO17357 Standard Yokohama Rubber Fender 50kPa Dock 3.3*6.5M Marine Safety |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Processing Service | Moulding |
| Initial Pressure | 50KPa |
| Product Name | Fixed Fender Cone Rubber Fenders 1600H Natural Rubber For Dock Boat Protection |
|---|---|
| Material | Anti Aging NR |
| Model Number | DF-C1600H |
| MOQ | 1 Piece |
| OEM | Welcomed |
| Product Name | Yokohama Pneumatic Fender |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Diameter | 500mm-4500mm(Other Specification Can Be Customized) |
| Length | 1000mm-12000mm(Other Specification Can Be Customized) |
| Working Pressure | 50Kpa Or 80Kpa |
| Features | Arch Rubber Fender |
|---|---|
| Part | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Grade A Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | Excellent Elasticity Cone Rubber Fenders Twin Cone Fenders Low Maintenance |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Part | Dock Fender |
| Height | 200mm To 5000mm |
| Rated Deflection | 70% - 72% |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Material | NR |
| Color | Black |
| Size | Customized |
| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Applications | Port Terminal |
| Size | Customized |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |