| Features | High Energy Absorption |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Size | Customized |
| Color | Black |
| Application | Vessel Berthing |
| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Advantage | Customized, Original Factory |
| Application | Dock |
| Diameter | 0.5 ~ 4.5m |
| Material | Top Level Natural Rubber |
| Product Name | Marine Sea Ocean Cushion Guard Solid PU Polyethylene Rubber Foam Filled Fenders |
|---|---|
| Material | Closed Cell Foam, Polyurethane |
| Type | Floating Fenders |
| Part | Dock Bumper |
| Color | Customer's Request |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Size | Customized |
| Color | Black Or Customized |
| Material | NBR |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Size | Customized |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Usage | Collision Avoidance |
| Color | Red, Black, Yellow |
| Material | EVA And Polyurethane |
| Layers | 5~10 Layers |
| Product Name | Marine Vessel Ship Yokohama Pneumatic Natural Rubber Fender With Tires And Chains Protect Dock Ship |
|---|---|
| Diameter | 500mm - 4,500mm |
| Length | 1,000mm - 12,000mm |
| Material | High Quality NR |
| Initial Pressure | 50kPa, 80kPa |
| Product Name | Trelleborg Shibata 600x1200 Cylindrical Rubber Fenders For Boat Dock Bumper |
|---|---|
| Keywords | Cylindrical Rubber Fenders |
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Color | Black Or As Request |
| Inner Diameter | 600mm |
| Features | Arch Rubber Fender |
|---|---|
| Part | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Grade A Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Material | NR |
| Color | Black |
| Size | Customized |